Koupání a sprchování


Hlavním pilířem péče o dětskou pokožku je péče o její čistotu. U novorozenců a kojenců je to hlavně koupání, u větších dětí přidáváme i sprchování. Není potřeba koupat miminko každý den. Denní omývání je nutné pouze na místech zapářky, tedy ve faldících, pod krčkem, pod plenkami atp., protože tato místa by se mohla zanítit a „oprudit“. Většina kojenců má pobyt ve vodě ráda, protože jim připomíná jejich původní prostředí – plodovou vodu. Pro koupání bez obav z vysušené pokožky používejte speciální koupelové přísady, které pokožku nedráždí a nevysušují (např. Linola Fett Ölbad*). Po koupeli je pokožku třeba jemně osušit měkkým ručníkem, ale netřít, spíše jemně poklepávat. Přílišné tření by mohlo kůži podráždit, zvýšit svědění a odstranit léčebnou vrstvu oleje. |
Doporučené produkty:
Koupání: Linola Fett Ölbad*
Sprchování a mytí: Linola Shower and Wash
* Linola Fett Ölbad je registrovaný léčivý přípravek k vnějšímu užití.
Čtěte pozorně příbalový leták. Více informací žádejte u svého lékaře nebo lékárníka.
Tipy
- V kojeneckém věku nepřidáváme do koupele koupelové pěny, protože pokožku příliš vysuší a při častém používání mohou citlivější děti i dráždit.
- Pokud má kojenec suchou pokožku i přes pravidelné zvláčňování pleťovými mléky, nebo trpí atopickým ekzémem, omezíme frekvenci koupání na 3 x v týdnu.
- Obyčejná voda bez jakýchkoliv přísad neumyje dostatečně zbytky slin, stolice nebo ochranného krému. Navíc v ní rozpuštěné minerály (tzv. tvrdá voda) mohou pokožku ještě více vysušit a způsobit nepříjemné svědění a zarudnutí. Proto přidávejte do koupele přísady, které pokožku očistí a současně zásobí potřebnými lipidy.
- Olivový olej do koupele není vhodný. Dle nejnovějších studií je jeho používání provázeno dalším vysušením pokožky. Může za to poměr nenasycených mastných kyselin. V olivovém oleji převládá kyselina olejová nad kyselinou linolovou. V případě, že kyselina linolová je v převaze (např. olej ze světlice barvířské) je prokázaný ochranný účinek na pokožku.